01.10.09
Подарунок для театралів
До Дня театру, 26 березня, у приміщенні облмуздрамтеатру презентували книгу Ігоря Федоровича Жилінського «Історія театрального мистецтва Рівненщини». Ця книга-монографія присвячена 100-річчю першого стаціонарного Рівненського театру, який відкрився у 1908 році за сприяння мецената Лейби Зафрана.

Унікальність видання не викликає сумніву, адже аналогів не має в жодному театрі України. Воно є результатом багаторічного дослідження історії театрального мистецтва Рівненщини. У ньому яскраво зображені творчі портрети митців і діяльність театральних колективів Рівненського обласного академічного українського музично-драматичного, Острозького і Дубенського, Рівненського академічного лялькового театрів.

Розпочинається книга екскурсом в історію виникнення театру як такого. Адже в ті часи чимало в місті було аматорських і напівпрофесійних колективів, які мали значні здобутки та багаторічні традиції. Описано роботу театру в період німецько-фашистської окупації та те, як після визволення міста у 1944 році театр відновив роботу п’єсою О.Островського «Без вини винні.» Цікаво автор розповідає і про численні гастролі Рівненського обласного академічного українського музично-драматичного театру, на яких, навіть в радянські часи, п’єси завжди грали українською мовою... Цитую, як газета «Тульская правда» 1965 року пише «...В зти дни певучая украинская речь звучит на сценических и концертных площадках в городах Российской Федерации...» Згадується в книзі і про пожежу 1978 року, яка виникла за нез’ясованих обставин.

Багата книга гарними світлинами як чорно-білими, так і кольоровими. На них зображені сцени з вистав, портрети акторів та театральних працівників, театральні афіші та програмки різних років. Закінчується розповідь про Рівненський облмуздрамтеатр п’єсою «Берестечко» за романом Ліни Костенко. Окремим розділом описується робота Острозького та Лубенського театрів, а також Рівненського академічного лялькового театру.

Наприкінці книги подано репертуар театру, починаючи з 1939 року по 2009 рік. За словами автора, книга розрахована на широкий загал читачів.

Але це, без сумніву, чудове видання не побачило б світ, якби до видавничої справи не долучився Богдан Йосипович Столярчук, який взяв на себе всі організаційні та фінансові питання. Погодьтеся, не багато в наш час знайдеться ентузіастів, які на власні кошти будуть видавати подібні книги. Наклад нового видання - 300 примірників, хоч попередньо планувалося 1000. В подальшому книгу мають придбати для всіх бібліотек області. Видавець книги - Олег Зень, віддрукована видавничо-поліграфічною фірмою «Овід».

Про те, як виникла ідея написання книги, Ігор Федорович Жилінський говорить: «Ідея написання подібної книги виникла давно, ще коли працював в інституті культури (І.Ф.Жилінський викладав «Історію театру» в Рівненському інституті культури), а за 30 років роботи назбиралося досить багато матеріалу, рецензії, відгуки, театральні програмки. Після деяких вагань все ж розпочав роботу».

У презентації взяли участь науковці, краєзнавці, письменники, актори Рівненського облмуздрамтеатру, представники Рівненської влади. Усі присутні вітали І. Жилінського та Б. Столярчука, оскільки саме завдяки їх зусиллям видано таку книгу-монографію, а також, бажали не зупинятися на досягнутому, працювати далі. Адже, як сказала одна з гостей, присутніх на заході: «Тільки творча робота може стати окрасою життя». Прикро, що поряд з піднесенням було й розчарування напівзаповненою залою, зокрема керівник театру Володимир Петрів прокоментував це так: «Треба бути чесними, книга потрібна небагатьом».

Волинь, Жанна Арсенічева.

переглядів: 2044

КоментаріДодати коментар

Ім'я:
Текст повідомлення:
Контрольне число:
CAPTCHA Image
інша картинка
Введіть набір цифр на малюнку