Театральний Шевченко: вразливим не дивитись
13.03.14
Театральний Шевченко: вразливим не дивитись
До святкування 200-річчя Тараса Шевченка були долучені усі культурно-мистецькі та освітянські заклади, де відбулося безліч літературних читань, вечорів, ранків і подібних заходів. Найбільше готувався Рівненський музично-драматичний театр. Освячений почесним званням "лауреат Національної премії імені Шевченка" (Володимир Петрів за головну роль у виставі "Берестечко"), він не міг не підготувати до ювілею щось незвичне й масштабне. Врешті-решт, масштабним виявився форс-мажор, в якому до 9 березня готувався увесь творчий колектив театру.
 

У театрально-літературній містерії "Та неоднаково мені…" спочатку мав з'явитись образ самого Шевченка у виконанні Сергія Бондарука. Але за тиждень до прем'єри актор потрапив до лікарні. Переносити прем'єру було неможливо, адже вона створювалась саме до цієї дати. Тому за лічені дні до першого показу довелося її дещо переробляти. Замість Шевченка-читця на сцену вирішили вивести хлопчиків — дітей акторів театру Дмитра Кудрявцева, Андрія Лозовського, Тараса Луценка, Максима Остапюка та Юліана Петріва. Щоб хлопцям не довелося аврально заучувати текст, вони записали все на фонограму, а вже на сцені просто "читають Кобзаря". Усі інші мізансцени — згідно з кількамісячними репетиціями під керівництвом Володимира Петріва.

В основі містерії — поема Шевченка "Великий льох", де Петрів знову зближується з персонажем Богдана Хмельницького. Адже весь твір так чи інакше присвячений цьому гетьману та, зокрема, підписанню Переяславського договору, який, як відомо, Тарас Григорович дуже не любив. Постановка на менш ніж півтори години складається з кількох частин, серед яких "Три душі", "Три ворони", "Три лірники", які щедро розбавлені етнічною музикою, вокальними партіями, пластикою від Станіслава Лозовського. У "ямі" працює повний склад театрального оркестру, хорові партії записано у студії. А ось актори деякі композиції співають "вживу". Загалом лише кілька актрис старшого віку у постановці не задіяні, усі інші на сцені з'являються. На ній, до речі, не так багато декорацій — колеса та ланцюги мають символічне значення, але акторам постійно доводиться літати над сценою, сидячи або лежачи на великому колесі. Все, від кожного руху балету до світлових ефектів, створює атмосферу трагічності, яка доповнює головний зміст шевченківських творів — занепад України від союзу з Росією, загибель козаків за Батьківщину. Володимир Петрів каже, що зовсім не передбачав такої ситуації, яка є нині, а лише "ставив Шевченка".

Незважаючи на складність адаптації декорацій до різних сцен, у театрі кажуть, що готові повезти містерію у райони.

До речі, у зв'язку із складною політичною ситуацією, у театрі вирішили відкласти прем'єру комедії "Самотня леді", яку спочатку планували до Дня театру 27 березня. Хоча до завершення сезону цю нову постановку таки обіцяють втілити у життя.

Андрій Матвіїв, "Рівне вечірнє"

№19, 13-3-2014
переглядів: 2190

КоментаріДодати коментар

Ім'я:
Текст повідомлення:
Контрольне число:
CAPTCHA Image
інша картинка
Введіть набір цифр на малюнку